هر چي بخواي اينجاست

پرورش گل رز در خانه

اگر قصد پرورش گل رز در خانه را داريد گل رز مينياتوري (رز مينياتوري چيني) بهترين نوع گل رز براي اين كار است. اين رز نمونه كوچكتري از رز فلوريبوندا بوده و نگهداري از آن در گلدان هاي كوچك بسيار ساده است. اگر از رز مينياتوري به اندازه كافي مراقبت كنيد اين توانايي را دارد كه تا 60 سانتي متر در داخل خانه رشد نمايد.

گل رز مينياتوري نياز به آبياري مداوم دارد و هرگز نبايد خاك آن خشك شود. سطح خاك را با فرو بردن انگشت در آن بررسي كنيد. در صورتي كه خاك خشك بود بلافاصله به گل آب بدهيد. با استفاده از يك آب پاش كوچك خاك را مستقيما آبياري كنيد و اين روند را آنقدر ادامه دهيد تا آب از سوراخ زهكشي گلدان خارج شود. برگ هاي گياه را خيس نكنيد چون اين كار ممكن است باعث كپك زدن آن ها شود.   

 

آفات و حشرات هم به‌اندازهٔ ما عاشق گل‌هاي رز هستند. وقتي با رسيدگي كامل امكان رشد خوب و مناسب گياه را فراهم مي‌كنيم، به‌خودي‌خود تاحدودي آن را از چنين خطراتي حفظ مي‌كنيم. اما به هر عنوان احتمال رخ‌دادن مشكلاتي وجود دارد كه در ادامه توضيح مي‌دهيم:

 

 

گل رز بالا رونده

 

يكي از انواع گل هاي رز كه از جذابيت زيادي هم برخوردار است، گل رز بالا رونده نام دارد. در كاشت و پرورش گل رز بالا رونده بايد دقت داشته باشيد كه از نوع باكيفيت اين گل استفاده كنيد تا بتوانيد رشد خوب اين گل  را مشاهده كنيد. براي پرورش گل خود بايد يك گودال حفر كنيد كه تقريبا دو برابر طول گل رز شما، ارتفاع داشته باشد. در ضمن پس از قرار دادن آن در گودال، نبايد بيش از حد روي آن را با خاك پوشاند. سعي كنيد با توجه به نوع آب و هواي محيط خود اين كار را انجام دهيد. براي اين كه گل رز بالا رونده شما رشد خوبي داشته باشد، بايد پس از رشد ساقه هاي جديد، ساقه هاي قبلي و قديمي را هرس كنيد. با توجه به همين روش هاي گفته شده، مي توانيد از گل خود به خوبي مراقبت كنيد.

 

كاشت و نگهداري گل رز انگليسي يا ديويد آستين

 

گل رز انگليسي يا ديويد آستين نسبت به گل هاي رز بالا رونده، روش هاي خاص خود را براي كاشت و نگهداري دارد. براي اين كه بتوانيد كشت و پرورش گل رز انگليسي را به خوبي انجام دهيد، بايد همواره قسمت هاي قديمي و آسيب ديده اين گل را هرس كنيد و در بازه هاي زماني مشخص شده به آن ها آب بدهيد زيرا بسيار حساس هستند و بايد به طور صحيح به آن ها رسيدگي كرد. يكي از ويژگي هاي مثبت اين گل ها اين است كه در دما هاي مختلفي با توجه به محيط كشت خود، مي توانند رشد كنند و خود را با محيط كشت، سازگار كنند. به همين طريق شما مي توانيد با رعايت تناسب آب دهي به اين گل ها و هرس كردن آن ها در زمان هاي مشخص و به صورت مرتب، از اين گل ها مراقبت كرده و به طور صحيحي آن را پرورش دهيد.

 

 

 پيدايش آفات و حشره‌هاي چسبناك روي غنچه‌ها و ساقه‌هاي تازه‌درآمده

اين‌ها همان شته‌ها هستند كه به‌خاطر طعم تروتازهٔ غنچه‌ها و ساقه‌هاي تازه‌درآمده (آن‌هايي كه بعد از هرس‌كردن رشد مي‌كنند) جذب‌شان مي‌شوند. اگر در باغچه كفشدوزك داشته باشيد، جاي نگراني نيست، چون شكارچي‌هاي طبيعيِ شته‌ها هستند. كفشدوزك‌ها و نيز پرنده‌هاي كوچك اگر در اطراف باغچه باشند، شته‌ها امكان زياد‌شدن پيدا نمي‌كنند. در غير اين صورت، يا بايد خودتان شته‌ها را له كنيد يا آنكه از اسپري‌هاي مخصوص آفت‌كش استفاده كنيد.

 

 ناپديدشدنِ غنچه‌ها و شاخه‌ها

 

وقتي رويش مجدد گل‌ها قوت گرفت، موجوداتي جلب گياه مي‌شوند. پس بهتر است شب‌ها گياه را بپوشانيم و اگر لازم است، از اسپري‌هاي بازدارنده هم استفاده كنيم.

 

 

 ناپديد شدن تكه‌هايي از برگ‌ها

در چنين مواقعي معمولا پاي ملخ يا كرم ابريشم در ميان است. به دنبال اين حشرات بگرديد و با دست بكشيدشان يا آنكه از آفت‌كش‌هاي دوستدار طبيعت استفاده كنيد. اگر جاي جويدگي روي برگ شبيه به هلال ماه بود، به‌دقت آن را جدا كنيد. اين احتمالا كار زنبور برگ‌خوار است. اين آسيب جزئي مشكلي براي گياه به وجود نمي‌آورد و ملاحظه يا نظارت خاصي نياز ندارد.

 

براي اطلاعات بيشتر به مقاله روش كاشت و نگهداري انواع گل رز مراجعه كنيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۱۷:۴۷ توسط:ali موضوع: