هر چي بخواي اينجاست

انواع گل سوسن + كاشت گل سوسن در گلدان

گل سوسن يكي از گل‌هاي زيبايي است كه خداوند متعال و بزرگ براي لذت بردن انسان از زيبايي‌ اش و استفاده از خاصيت‌هايش آفريده است. خداوند زيبا خلقت زيبايي هم دارد.  هر گلي و هر گياهي براي نگهداري و كاشت خود محيطي خاص و شرايطي خاص مي‌طلبد. ما در اين مقاله سعي داريم راجع به اين گل ، شرايط نگهداري آن و خواص آن صحبت بكنيم.

 

گل سوسن

 بايد گفت كه اين گل  از گياهان زينتي است كه عمر زيادي دارد و سال‌هاي متمادي پا بر جا مي‌ماند. اين گل جز گل‌هاي پيازدار است. زيستگاه بومي سوسن در نيم كره شمالي است و هم چنين اين گل در مناطق گرمسيري هم رشد مي‌كند. در كل جهان گياهان زينتي خاصي پرورش داده مي‌شود كه اين گل هم جز اين گياهان به حساب مي‌آيد. اين گل به خاطر گلبرگ‌هاي زيبايي كه دارد طرفداران بسياري هم در كل جهان دارد. بايد در نظر داشت كه سوسن نام ديگر  گل ليليوم است كه مشهور شده و جز اسامي اين گل قرار گرفته است.

 

از گل هاي ليليوم يا سوسن در انواع تاج گل ترحيم و تاج گل تبريك استفاده ميكنند.

 

 

انواع گل سوسن موجود در جهان

 از نظر ظاهري گل‌ شيپوري، زنگوله‌اي، فنجاني و قيف ‌مانند هستند.

 

گل زنگوله‌اي

گل زتگوله اي سوسن شكلي شبيه به زنگوله‌هاي فلزي دارد براي همين به اين نام معروف شده است.

 

گل فنجاني گياه سوسن

اين گياه را به خاطر اينكه شبيه يك فنجان گود است به اين نام نامگذاري كرده‌اند.

 

گل سوسن فنجاني

گل قيف مانند سوسن

اين گل شبيه قيف است و حتي مثل قيف هم سفيد رنگ است.

 

هم چنين از بين انواع مختلف رنگ‌هاي اين گل،  سفيد يا سوسن آزاد از معروف‌ترين گونه‌هاي اين گل در جهان است. سوسن چلچراغ كه نام ديگري از اين گل و صد البته گل ليليوم است در استان اردبيل ايران، منطقه لنكران كشور جمهوري اسلامي آذربايجان و روستاي داماش استان گيلان به طور عمده مي‌رويد و پرورش داده مي‌شود.

 

گل قيف مانند سوسن

 ساختار گل

ساقه اين گل  بلند و كشيده است. اين گياه مي‌تواند ساقه‌اي داشته باشد كه از ارتفاع سي سانتي متري و تا ارتفاع سه متري رشد كند. اين گل جز گياهان پيازدار است. شكل پياز اين گل شبيه به فلس ماهي است و به رنگ زرد هم ديده مي‌شود. در پياز اين گياه اندوخته‌هاي غذايي جمع و ذخيره مي‌شود. قطر پياز اين گياه در گونه‌هاي مختلفش با هم فرق مي‌كند. در يك گونه مي‌تواند از يك و نيم سانت باشد و در گونه ديگر مي‌تواند از پنج سانتي متري شروع شود.

 

ساختار گل سوسن

 شكل برگ‌ سوسن در گونه‌هاي مختلفش بيضي شكل و نيزه‌اي است. رنگ برگ‌هاي سوسن اغلب سبز است. گاهي هم رنگ برگ اين گل برنزي مي‌شود. پهناي برگ‌هاي آن از دو ونيم سانت تا بيست و پنج سانتي‌متر است. رنگ اين گل نيز بسته به گونه مختلف گياه متفاوت است.

 

 

 اين گل در تابستان شكوفا مي‌شود. بيشتر گونه‌هاي موجود اين گل در جهان معطر و خوشبو هستند و در تابستان گل مي‌دهند.

 

 

زمان شكوفايي گل سوسن

گل سوسن باران

 گل سوسن باران نوع ديگري از سوسن است كه پيازي ظريف و زيبا در ته گل دارد.  اين گل شرايط متنوعي از آب و هوا را تحمل مي‌كند و با آن كنار مي‎آيد و سازگاري دارد. جنس‌هاي مختلفي براي اين گياه و گلبرگ‌هايش معرفي شده است. تاكنون تقريبا هفتاد گونه جنس گلبرگ براي سوسن بيان شده است. انجام تلفيق گياهان با هم باعث تغيير جنس آن‌ها هم مي‌شود. اين گياه هم از اين تلفيق مستثني نيست و با  رگه گيري‌هايي كه در سال هاي متمادي به خاطر توليد انواع زينتيش انجام شده است، تنوع گلبرگ گياه را زياد و فراوان كرده است.

 

گل سوسن باران

شرايط رشد براي گل سوسن

اين گل را مي‌توان با روش‌هاي مختلفي كه در دنيا وجود دارد دوباره كاشت و گياه را تكثير كرد.  سوسن را هم مي‌توان با كاشت پيازهاي كوچكش كه از پياز اصلي گل جوانه مي‌زنند تكثير كرد. و هم روش ديگري به كار برد اين روش اين است كه با كشت بذر در خاك باغچه اين گل را تكثير مي‌كنند.

 

شرايط رشد براي گل سوسن

ويژگي خاك مناسب براي كاشت گل سوسن

سوسن خاكي مي‌خواهد كه كمي اسيدي باشد. او خاكي را طلب مي‌كند كه ارگانيك باشد و زهكشي خوبي داشته باشد و در واقع وجود خاكي با زهكشي خوب براي سوسن لازم است. خاك زهكشي شده يعني خاكي كه در بينش شيارهاي مختلف و به اندازه‌هاي متفاوت وجود دارد. خاك مناسب گل سوسن بايد مخلوطي از موادي خاص باشد كه به پياز گل آسيب نرساند و آن را پرورش بدهد. بنابراين مي توان خاك سوسن را از مخلوط خاك برگ ، شن، پيت موس و پرلايت ويت و غيره پر كرد و از آن براي كاشت پيازها استفاده كرد. خاكي كه سوسن مي‌پسندد خاكي است كه عمق داشته و در واقع عميق باشد. سوسن در خاك‌هاي  شني هم خوب رشد مي‌كند و هم خوب مي‌ماند و پوسيده نمي‌شود.  گفتيم كه يك خاك مناسب براي اين گياه خاك با زهكشي مناسب است به طوري كه هوا از درون خاك رد و بدل شود و عمق خوبي هم داشته باشد.

 

 براي مشاهده ادامه اين مطلب به مقاله گل سوسن مراجعه و يا اينجا كليك كنيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۱۴:۵۵ توسط:ali موضوع: