هر چي بخواي اينجاست

جالب ترين ماهي دنيا اكسولوتل با صورت خندانش

درباره AXOLOTL
سمندر اكسولوتل (تلفظ شده با ACK-su-LAH-tuhl) يكي از ماهي هاي نادر با خصوصيات جالب در دوران زندگي بالغ خود است . اين ماهي دوزيست بوده  و حالتهايي دارد يكي از  اين حالت ها كه به آن neoteny گفته مي شود ، به معني آن است كه باله پشتي قورباغه مانند خود را نگه مي دارد ، كه تقريباً طول بدن آن را افزايش ميدهد ، و آبشش هاي خارجي كه از شش قسمت پشت سر خود بيرون مي زند. اين ماهي همچنان طوري به نظر مي رسد كه انگار در حال خنديدن است و همچنين داراي دست و پا است.

 براي مشاهده عكس هاي ماهي به منبع خبر مراجعه كنيد .

منبع : http://www.fanie.ir/axolotl/

فني

اكسولوتل 
اكسولوتل
تفاوت axolotls  با ساير سمندرها
axolotls كه به طور انحصاري در مجتمع درياچه Xochimilco در نزديكي مكزيكوسيتي يافت شده است ، با اكثر سمندرهاي ديگر تفاوت دارد زيرا آنها بطور دائم در آب زندگي مي كنند. در موارد بسيار نادر ، آكسولوتل به بلوغ مي روند و از آب بيرون مي آيند ، اما به طور كلي  آنها به ماندن در كف درياچه ها و كانال هاي Xochimilco راضي هستند.

axolotls
axolotls
 

 آكسولوتل ها مي توانند بسيار بزرگ باشند و به طول يك پا برسند  ولي اندازه متوسط آنها نصف اين اندازه است ، آنها به طور معمول مشكي يا قهوه اي هستند ، اما نمونه هايي از  سفيد آنها در دست انسان ها گرفتار و اسير هستند.

Image result for AXOLOTL
axolotls قهوه اي
axolotls قهوه اي
همچنين بخوانيد :  عسل ياب يا پرنده راهنما

كاهش جمعيت اكسولوتل
Axolotls مدت تقريبا زيادي را نسبت به ماهي ها ديگر زندگي ميكنند و آن 15 سال است . اين گونه كه به داشتن يك شكارچي برتر در زيستگاه خود عادت كرده است ، از ورود ماهي هاي بزرگ به زيستگاه درياچه خود رنج مي برد. تهديدات طبيعي شامل پرندگان شكارچي اين گون را در خطر انقراض قرار داده است.

جمعيت اكسولوتل  در حال كاهش است زيرا  نزديكي مكزيكوسيتي به محل حيات اين گونه  منجر به تخليه و آلودگي بيشتر آبهاي مجموعه درياچه Xochimilco شده است. آنها همچنين در تجارت آكواريوم محبوب هستند و آكسولوتل يك ماهي زينتي در مكزيك به حساب مي آيد و اين موضوع آنها را به انقراض نزديك تر ميكند. آنها گونه اي در معرض خطر جدي انقراض محسوب مي شوند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۵۱ توسط:ali موضوع: